Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Magazin EVA

Chcete poradiť kamarátke v nefungujúcom vzťahu? Pozor, aby ste ju nestratili

Chcete poradiť kamarátke v nefungujúcom vzťahu? Pozor, aby ste ju nestratili
Vždy, keď jej poviete „zbaľ sa“, stávate sa nepriateľom jej vzťahu.

Kamarátkam, ktoré žijú v nefunkčných vzťahoch, sa radí ľahko, ľahučko. Lenže „vďaka“ takýmto radám sa tieto ženy často cítia ešte horšie.

 

Už by som mala zbalené kufre. Zdvihni konečne zadok, pochop, že žiješ s tyranom, zakomplexovaným, nezrelým chudákom, vezmi dieťa a choď. Vravíme (alebo skôr píšeme, aby sme boli presnejšie) a nedbáme, že na druhej strane spôsobujeme hotovú smršť. Ono to však naozaj nie je také jednoduché. Čo teda naozaj pomáha našim priateľkám, ktoré sa potrebujú odpútať od očividne nehodného muža?

 

„Nehecujte“, neľutujte. Je to nanič

Veľkou skúškou empatie býva pre nás už len to, že niekto žije inak než tradične, keďže človek sa vie vcítiť iba do toho, čo sám zažil. Len naozaj vnímavý priateľ dokáže pochopiť kamarátkine skutočné emócie. A hlavne, nikdy je nepomôžete tým, že jej poviete, aby odišla. Ak na to nie je pripravená, tak to neurobí. Nepomáha ani ľútosť. Zakaždým, keď jej poviete „zbaľ sa“, stávate sa nepriateľom jej vzťahu. Ak v ňom dievča zostane, bude sa ti vyhýbať.

3 obrázky v galérii Ak na to nie je pripravená, tak to neurobí.

Jediné, čo môžeme urobiť je, že nešťastnej priateľke pomôžeme zdvihnúť sa zo zeme a vidieť veci objektívne. Nech sa cíti lepšie, má sa radšej, nech si začne samu seba vážiť. Z tohto všetkého potom načerpá silu a sama ukončí niečo, čo jej spôsobuje bolesť. Potrebuje okolo seba ľudí, ktorí veria jej úsudku.

 

Paradox

To je to, že si dokážete poradiť s akoukoľvek životnou situáciou, na ktorej nie ste zúčastnená. Nevera. Choroba. Šéf tyranosaurus. Viete, lebo ste čítali, počuli, sledujete trendy. Prečo vieme tak fundovane poradiť kamarátke a so sebou často pohnúť nechceme, nevieme? „Vieš, takto to už ďalej nepôjde. Žiješ v nerovnocennom vzťahu, musíš si pevne nastaviť hranice, toto si k tebe jednoducho NESMIE dovoliť! Dnes keď príde domov, normálne si ho posaď a povedz mu: Milý zlatý...

 

A kým toto píšeme kamarátke, ani si nemáme ako všimnúť, že sa pod ťarchou dobrej rady zakaždým trošku prikrčí. Po každom musíš, nesmieš, mala by si, výkričníkoch a apeloch sa cíti menšia a neschopnejšia. Strácate ju. Celkom zbytočne.

3 obrázky v galérii Pre niekoho maličkosti, pre iného kameň úrazu.

Je to násilie, alebo som iba precitlivená?

Rozdiel medzi násilím a hádkou je dosť jednoznačný a násilie nie je nikdy o precitlivenosti. Žiadne prejavy násilia a ponižovania by sa nemali tolerovať. Žiadne násilie sa nesmie tolerovať, žiadne násilie sa nedá ospravedlniť precitlivenosťou či hystériou ženy. To všetko sú len mýty, doslova tromfy, ktoré dávame do rúk páchateľom, aby ďalej ubližovali. Pri násilí páchateľ spravidla postupom času „prenastaví“ rozdelenie moci v danom páre tak, že ženu systematicky ponižuje, znevažuje, spochybňuje, búra jej sebavedomie a tvrdí jej, že si za násilie môže sama.

 

To má často za následok skutočný pokles sebavedomia ženy, ktorá si násilie často vyčíta a uverí, že si zaň nesie vinu sama. To však nikdy nie je pravda. Najjasnejšie definovateľné je fyzické násilie, ale násilím je napríklad aj psychické týranie – ponižovanie, znevažovanie, urážanie, vyhrážky a podobne. Potom ekonomické násilie – bránenie prístupu k peniazom či k majetku, a napokon sexuálne násilie.

 

V týchto prípadoch buďte opatrné. Ak sa to netýka Vás, určite kamarátku vypočujte, podporte a hlavne - nespochybňujte!

 

Čítajte viac o téme » Pár, Sex, Vzťah bez detí, Vzťahy v rodine, Dvojica, Vzťah, Vzťahy a sex, Milovanie, Láska a vzťahy , Sexuálna fantázia

Autor: Soňa Košíková

NEPREHLIADNITE
Hádať sa je nevyhnuté a zdravé: Musíte to ale vedieť robiť poriadne!
Kde strávili svadobnú noc? William a Kate po svadbe porušili jednu vážnu...
Ako byť najlepšia z najlepších: 14 pravidiel, aby bol jeho "fešák"...
Jedna z najhorších a pritom najbežnejších mužských vlastností: Máte aj vy...
Hviezdy vedia, čo chlap potrebuje: Znamenie vášho frajera vám prezradí, či...

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×