Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Magazin EVA

Módny lexikón Converse: Viete o svojich obľúbených teniskách všetko?

Módny lexikón Converse: Viete o svojich obľúbených teniskách všetko?
Postupne sa stali synonymom amerického basketbalu a športovej obuvi.

Vyzerajú ako obyčajné plátenné „číňany“, no už pred deväťdesiatimi rokmi sa stali kultovou obuvou športovcov a neskôr aj bežných ľudí. Prvé skutočné tenisky na svete.

 

Názov

Dostali ho podľa zakladateľa firmy Converse, Marquisa M. Converse, ktorú preslávili už prvé tenisky Converse All-Star v roku 1917. Neskôr dostávali prívlastky podľa slávnych osobností, ako napríklad Chuck Taylor All Star podľa basketbalistu Chucka Taylora, Jack Purcell podľa hráča bedmintonu či edícia John Varvatos podľa slávneho návrhára.

Tvar

Klasické Converse All Star vyzerajú na prvý pohľad ako obyčajné plátenné „číňany“. Siahajú buď po, alebo pod členky, majú gumenú podrážku aj špicu a na členku ich zdobí logo, päťcípa hviezda v kruhu. V 70. rokoch sa objavili aj tenisky po kolená.

Materiál

V roku 1923 sa tenisky Converse All Star prvýkrát začali vyrábať aj pre bežných spotrebiteľov, z bledohnedého robustného kanvasu s hnedou gumenou podrážkou. Stali sa prototypom moderných ľahkých topánok na voľný čas. Tenisky Chuck Taylor All Star sa dlho vyrábali iba z čierneho kanvasu, biely variant vznikol až v roku 1947. Kvôli odlíšeniu basketbalových tímov sa v roku 1966 objavili na trhu aj farebné modely a v 70. rokoch sa okrem kanvasu začala používať aj koža, velúr a vinyl.

4 obrázky v galérii Stali sa prototypom moderných ľahkých topánok na voľný čas.

História

V roku 1908 Marquis M. Converse v americkom Maldene založil firmu Converse Rubber Shoe Company, ktorá sa v roku 1915 začala venovať športovej tenisovej obuvi. O dva roky neskôr uviedla na trh tenisky Converse All-Star z hrubého kanvasu s gumenou podrážkou a päťcípou hviezdou v kruhu na boku. Boli určené na basketbal a k ich obrovskému úspechu prispel slávny basketbalista Charles H. Chuck Taylor. Firma preto pridala do loga jeho podpis a vznikol model Chuck Taylor All Star. Stal sa legendou.

4 obrázky v galérii Siahajú buď po, alebo pod členky a na členku ich zdobí logo, päťcípa hviezda v kruhu.

Tenisky Converse All Star boli od začiatku späté hlavne so svetom športu, najmä s basketbalom. Predtým mali športovci k dispozícii iba pevnú koženú obuv a plátenné tenisky im poskytli väčšiu slobodu pohybu. Postupne sa stali synonymom amerického basketbalu a športovej obuvi. V 50. a 60. rokoch mal každý športovec, reprezentant strednej či vysokej školy, na nohách tenisky Converse. Koncom 60. rokov dosiahla značka takmer monopolné postavenie výrobcu basketbalovej obuvi na svete. V 70. rokoch sa však na trhu objavili nové značky Nike a Adidas, ktoré prišli s novým dizajnom a konceptom športovej obuvi, a firma Converse monopolné postavenie stratila. V roku 2003 predala značku Converse konkurenčnej Nike.

4 obrázky v galérii Pre hviezdy filmového neba, športovcov i bežných ľudí sú dodnes kultom.

Tenisky s päťcípou hviezdou však zmenou majiteľa nestratili popularitu, najmä vo svete hudby a rôznych subkultúr, ako sú punkeri či rockeri. Pre hviezdy filmového neba, športovcov i bežných ľudí sú dodnes kultom. Najznámejšou ikonou značky je hviezda NBA Dwyane Wade a dobré meno jej robí aj mnoho iných hráčov NBA. Pod značkou Converse dnes nájdete špecializovanú atletickú, bežeckú či skejtbordovú obuv, rôzne línie tenisiek ako Sports Performance, Sports Classics, Sports Lifestyle, limitované edície, na ktorých spolupracujú svetoví dizajnéri ako Missoni, odevy pre ženy, mužov a deti, tašky, doplnky, športové potreby.

Čítajte viac o téme » Červený koberec, Móda, Teplaková móda, Modeling, Modelka, Celebritné vzťahy , Krásne róby celebrít

Autor: Zuzana Šujanová

NEPREHLIADNITE
Ak poznáte túto tvár, gratulujeme vám: Patríte ku skutočným módnym...
7 najlepších outfitov minulého týždňa: Obliekli by ste sa ako herečka...
Najštýlovejšie outfity z Video Music Awards: Jennifer Lopez to opäť...
Najkrajšia členka britského kráľovského dvora? Nie je to Kate ani Meghan,...
Módne peklo v podaní hudobných hviezd: 6 najhorších outfitov najnižšej...

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×