Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Magazin EVA

Vedeli ste? Tieto bizarné právomoci má len kráľovská rodina

Vedeli ste? Tieto bizarné právomoci má len kráľovská rodina
Čo takto pečenú labuť na večeru?

Môžu to, čo my, bežní smrteľníci nemôžeme, aj keď je to miestami poriadne bizarné.

Môžu prepustiť celú Austrálsku vládu

Ako všetci vieme, Austráliu používali Briti ako zem, kam odvážali svojich väzňov namiesto trestu smrti. Británia mala nad všetkým kontrolu a aj keď sa v roku 1901 podarilo dosiahnuť, že všetkých 6 kolónií získalo právomoc vládnuť za seba, kráľovná Viktória bola stále hlavou štátu a rovnaký post si dodnes nesie aj kráľovná Alžbeta II. a znamená to aj to, že ak sa jej nebude zdať predseda vlády ako vhodný kandidát na post, môže ho bez problémov vyhodiť. Stalo sa tak v roku 1975 kedy sa zrútil celý parlament a zjavne to bola dostatočná príučka, pretože sa to už znova neopakovalo.

3 obrázky v galérii Keby sa kráľovná rozhodla spáchať zločin, trestné stíhanie by jej nehrozilo.

Len oni môžu jesť labute

Labute majú v histórii Veľkej Británie fascinujúcu a zároveň bizarnú históriu. Pečené či plnené menšími pečenými vtáčikmi sa často objavovali na hostinách za čias Henryho VIII. a Elizabeth I. Tieto elegantné tvory boli oficiálne priznané ako majetok monarchie už v roku 1482 a nie je to inak ani dnes. Dokonca existuje post Swan Master, ktorý má za úlohu počítať a viesť si štatistiku o počte labutí na rieke Temža. Poľovať na labuť alebo ju inak ohroziť sa môže skončiť problémami so zákonom. Aj keď sa v Buckinghamskom paláci neobjavila v podobe pečenej pochúťky už roky, nič sa nemení na fakte, že patria kráľovskej rodine.

 

Patria im aj delfíny a veľryby

Všetky takéto cicavce, ktoré sa nachádzajú v britských vodách, sú považované za kráľovské a ak sa niekomu podarí takýto kúsok uloviť, je povinný ponúknuť ju kráľovnej. Ona sa musí vyjadriť, čo sa bude diať ďalej.

3 obrázky v galérii Kráľovná nepotrebuje pas ani vodičský preukaz.

Kráľovná je imúnna voči trestnému stíhaniu

Ani keby sa kráľovná vydala do ulíc Londýna a začala robiť jeden priestupok či nebodaj trestný čin za druhým, polícia by ju zatknúť nemohla. V Británii je totiž vládnuci monarcha jediným človekom, ktorý je úplne imúnny voči trestnému stíhaniu, takže inými slovami si môže kráľovná veselo robiť, čo sa jej zachce, bez strachu z trestu. Tomu by totiž boli vystavení kráľovnini ministri, nie ona osobne.

 

Kráľovná nepotrebuje vodičský preukaz

Aj vo Veľkej Británii je každý občas povinný absolvovať teoretickú a praktickú skúšku, aby získali vodičské oprávnenie. Samozrejme, okrem kráľovnej, ktorá sa môže zaviesť kamkoľvek bez vodičského, aj napriek ohrozeniu ostatných v premávke. Kráľovná Alžbeta bola odfotená na sedadle vodiča naposledy v roku 2017, keď sa vo svojich 91 rokoch rozhodla prevetrať svojho Jaguara, keď išla na bohoslužbu do kostola. Šoférovať sa vraj naučila počas obdobia, kedy počas druhej svetovej vojny slúžila na ženskom oddelení Britskej Armády. Navyše, kráľovná nemá ani pas – všetky britské pasy sú vydávané v jej mene, takže ho vraj logicky ona nepotrebuje.

Čítajte viac o téme » Červený koberec, Krásny život, Život, Život po tridsiatke, Celebritné vzťahy , Krásne róby celebrít

Autor: Redakcia Eva

NEPREHLIADNITE
„Fun facts“ o kráľovnej, ktoré vás prekvapia: Prečo oslavuje narodeniny...
Božská Halle Berry oslávila narodeniny: Pri týchto fotkách by ste...
Šatník vojvodkyne si vyžiadal svoju daň: 5 outfitov, ktoré si už Meghan...
TOP 20 najlepšie platených svetových hercov: V rebríčku sú len tri ženy!
Krásne, talentované a v poriadnom balíku: Toto je 10 najlepšie platených...

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×